Nytt särskilt boende med 135 lägenheter byggs i Sandviken
Den stora satsningen på ett nytt särskilt boende går nu in i nästa skede. Detta skapar förutsättningar för en trygg och modern äldreomsorg i Sandvikens kommun.

Det nya boendet Björkbacken ska rymma 135 lägenheter, allmänna utrymmen, personalutrymmen och tillagningskök. Bild: Winroth arkitekter
I dag finns det inte tillräckligt med lägenheter för personer med kognitiv sjukdom/demenssjukdom som är i behov av vård och omsorg dygnet runt. Därför startar nu arbetet med att bygga ett nytt boende på Lasarettsleden 6-8, intill sjukhuset.
Vi bygger för framtidens äldreomsorg. Det nya boendet skapar en trygg, modern och tillgänglig boendemiljö som ger förutsättningar för att bedriva god vård och omsorg, säger Kia Fernlund, verksamhetsansvarig för Särskilt boende, Sandvikens kommun.
För att minska miljöpåverkan bevaras och renoveras nuvarande byggnader till stor del på plats. Av de delar som rivs återanvänds så mycket material som möjligt.
Närheten till naturen skapar positiv stimulans
Boendemiljön ska vara hemlik, välkomnande och uppmuntra de boende till rörelseaktiviteter både inomhus och utomhus. Att den omgivande naturen görs lättillgänglig för de boende är en viktig del i utformningen av Björkbacken.
Närheten till skogen och en fin utemiljö ger en positiv stimulans hos en person med kognitiv sjukdom.
Förutom boendemiljön är även arbetsmiljön en viktig faktor - att skapa trivsel och arbetsglädje för all personal med bättre personalutrymmen.
Möter framtidens behov
Antalet äldre invånare väntas öka under de kommande åren, vilket ställer högre krav på kommunens äldreomsorg. Björkbacken är en viktig del i arbetet med att möta framtidens behov.
Alla ska kunna åldras med trygghet och värdighet och få god omsorg efter sina behov. Med Björkbacken tar vi ett långsiktigt ansvar för äldreomsorgen i Sandviken, med tydligt sikte på framtidens behov och möjligheter. Vi investerar i ett tryggt och modernt hem för de boende och en bättre arbetsmiljö för personalen. Det hör ihop. Goda arbetsvillkor är en förutsättning för god omsorg, säger Robert Sten (S), ordförande i omsorgsnämnden, Sandvikens kommun.
Byggstarten är planerad till början av 2027 och arbetet pågår fram till slutet av 2029.
Satsningen är en av kommunens största investeringar inom äldreomsorgen och beräknas uppgå till 429 miljoner kronor. Entreprenören som tilldelats uppdraget är Byggpartner.
Sidan publicerad:
Rapportera fel på sidan: medborgarservice@sandviken.se