Startsidan för Sandvikens kommuns webbplats

SM-guld till SAIK – nu firar vi tillsammans i Krysset!

SAIK Bandys damer har säkrat SM-guldet efter en fantastisk finalinsats. På onsdag den 18 mars klockan 17.00 samlas vi i Krysset för en gemensam guldfest där vi hyllar våra guldhjältar.

SAIK Bandys damer stod för en imponerande insats i lördagens SM-final och säkrade guldet efter en stark lagprestation mot Villa Lidköping.

Gemensam guldfest på onsdag

Vi gratulerar SAIK till guldet och ser fram emot att fira tillsammans i Krysset på onsdag 18 mars med förfest från 16.30. Vi bjuder på scenprogram, intervjuer, aktiviteter, musik och uppträdande av mellofinalisten Saga Ludvigsson.

Klockan 17.00 börjar huvudprogrammet med såklart spelarna i SAIK:s damlag.

På scen medverkar även Sandvikens IF's damlag och uppträder gör Saga Ludvigsson, finalist i Melodifestivalen 2026.

Ett SM-guld är något som hela Sandviken kan vara stolta över. Nu vill vi samla invånare, supporters och familjer i centrum för att fira tillsammans och hylla laget”, Odd Westby, kommunikationschef, Sandvikens kommun.

Vi hoppas att många vill komma ner till centrum för att vara med i firandet. Ta med familjen, möt upp vänner och var med när vi fyller centrum med stolthet, gemenskap och guldglädje.

Program – Guldfirande i Krysset

16.30–17.00 Förfest

  • Musik, dans, fika och godisregn

17.00–18.00 Huvudprogrammet

  • Intervjuer med Sandvikens IF's damlag, kommunens nya elitlag
  • Hyllning av SAIK:s damlag
  • Intervjuer med damlaget
  • Uppträdande av Melodifestivalfinalisten Saga Ludvigsson

Vi utlovar en riktig feststämning i Krysset!