Fräscha lokaler för Ung Fritid i Storvik
Parkhallen i Storvik är nu helt färdigfixad. Med bland annat ett helt nytt rum för gaming välkomnas nu Storviks ungdomar att komma och hänga tillsammans i Ung Fritids uppfräschade lokaler.

Grattis ungdomar i Storvik! Efter tålmodig väntan är renoveringen av Parkhallen nu helt färdig och Ung Fritids nya lokaler har öppnat.
Nymålat, ombyggt och uppfräschat får ungdomsverksamheten nya förutsättningar för en meningsfull och rolig fritid för ungdomarna.
Vi har satsat mycket på vårt helt nya gamingrum. Här finns fem speldatorer och 1000 megabit lina från Sandnet som de sponsrar oss med, säger Johan Bergman som är ansvarig för Ung Fritid i Storvik.
- Nu finns det också ett kök för de som tycker om att laga mat och baka, det har vi saknat i de tillfälliga lokalerna vi varit i under renoveringen, tillägger Johan Bergman.
Ett nytt kafé med ansvar
På Ung Fritid i Storvik går det att pyssla, fika, spela sällskapsspel, datorgejma eller bara hänga. En nygammal mötesplats för unga har fått ett ordentligt lyft och det finns fler nyheter här efter rusten.
Det är roligt att vi har fått ett kafé nu, som vi ska få ansvara för själva, säger Alice Lundmark som brukar komma och hänga hos Ung Fritid.
Jag kommer att komma hit alla dagar de har öppet, säger Leo Hjulström som också är nöjd med de nya lokalerna och att fritidsgården har öppet igen.
Ung Fritid håller öppet på tisdagar kl. 15-20, onsdagar kl. 15-20 och fredagar kl. 17-22.
Sidan publicerad:
Rapportera fel på sidan: medborgarservice@sandviken.se