Startsidan för Sandvikens kommuns webbplats

Jernvallen ska bli en bättre plats för fler

Sandvikens kommun jobbar vidare med att göra Jernvallen till en bättre plats. Under juni börjar samtal med barn och unga och andra intressegrupper för att få veta vad de tycker.

Det är Kultur- och fritidsförvaltningen som leder arbetet. Tillsammans med White Arkitekter som planerar området, samlar förvaltningen nu in så många tankar och idéer som möjligt in för att skapa bästa möjliga underlag för utvecklingen av området.

Från och med nästa år tar Kultur- och fritidsförvaltningen också hand om skötseln av området.

Utvalda grupper får tycka till först

Fyra olika grupper kommer att vara med i samtalen:

  • Tjejgrupper i Sandviken
  • Personer som utövar parasport
  • Idrottslärare
  • Ungdomar från Rapatac och från projektet Somewhere in Sandviken

Tanken är att lyssna på dem som inte alltid får komma till tals, och att deras idéer ska vara med och påverka hur området ser ut i framtiden.

Fokus på barn och unga

Samtalen riktar in sig på grupper som annars inte brukar höras. Kommunen vill att Jernvallen ska kännas tryggt, roligt och lätt att använda för alla – men extra mycket för barn och unga.

Vi vill att barn och unga ska vara med och bestämma hur Jernvallen ska bli. Det är deras plats också, säger Kenneth Johansson, chef för Kultur- och fritidsförvaltningen.

Barns rätt att säga vad de tycker

Till grund för samtalen ligger Barnkonventionen, som säger att barn har rätt att säga vad de tycker i frågor som rör dem – och att vuxna måste lyssna.


– Vi vill att barn och unga ska känna att de kan påverka på riktigt, säger Hanna Roman, som jobbar med samhällsplanering på White Arkitekter.

– Vi har fått gå runt i området och säga vad vi känner på de olika platserna och vad som kan förbättras, säger Minelle som tränar gymnastik i Ferrum Arena.

– Det är bra att de har med våra åsikter, många känner nog som vi och då kanske de tar med något av det vi säger, säger Felicia som också tränar gymnastik och ofta rör sig på Jernvallenområdet.

Arbete i flera steg

Under senare delen av juni blir nästa steg i arbetet att barnen bjuds in till en workshop på Litteraturhuset Trampolin. Där får de fördjupa sina tankar, idéer och önskemål kring Jernvallen.

Genom att jobba med estetiska uttrycksformer får barnen även en chans att uttrycka sig på fler sätt än i tal och skrift.