Translate

Telefon
Medborgarservice: 026-24 00 00

Besöksadress
Stadshuset: Odengatan 37, Sandviken

Postadress
Sandvikens Kommun, 811 80 SANDVIKEN

E-post
medborgarservice@sandviken.se

Öppettider
Vardagar 08.00-17.00

Kultur- och fritidsnämndens stipendier

Kultur- och fritidsnämndens stipendier delas ut för förtjänstfulla insatser inom kultur, fritid, idrott och friluftsliv.

Stipendierna delas ut till personer eller grupper mantalsskrivna och/eller verksamma inom Sandvikens kommun.

Stipendiesumman uppgår till totalt 30 000 kronor. Minsta stipendiebelopp är 3 000 kronor.

Beslut tas av kultur- och fritidsnämndens stipendieutskott. Även andra än sökande/nominerade kan tilldelas stipendium.

Upplysningar

Marcus Strand, enhetschef - kulturenheten
tel 026-24 00 00 (via medborgarservice)
E-post: marcus.strand@sandviken.se

Tidigare pristagare och stipendiater

Varje år sedan 1987 delar Sandvikens Kommun ut ett kulturpris samt utser stipendiater som gjort förtjänstfulla insatser för Sandvikens kultur- och fritidsliv.


2019

  • Lars Westerman - konst (Kulturpris)
  • Sofi Pousette - musik
  • Nedal Alsuoaf - teater
  • Eric Lundkvist - föreningsliv
  • Karin Nilsson - litteratur
  • Lars Liljeblad - arrangör
  • Tommy Hjort och Gunnar Lundberg - kulturhistoria

2018

  • Åke Björänge - arrangör/musik (Kulturpris)
  • Sara Norrback Carlsson - musik
  • Göte Andersson - arrangör
  • Kristina Lundström - föreningsliv
  • Stig Sjödin Sällskapet - litteratur
  • Anna Skoglund - föreningsliv

2017

  • Carolina Thorell & Mattias Windemo - arrrangör/scenkonst (Kulturpris)
  • Petter Findin - musik
  • Åsa Langert - konst
  • Sandvikens Scoutkår - föreningsliv
  • Tomas Andersson - skolidrott
  • Kjell Andersson & Elsie-Maria Persson - kulturhistoria

2016

  • Sandvikens symfoniorkester - musik (Kulturpris)
  • Tony Wrethling - musik
  • Karin Bäckström och Jon Perman [krig] - konst
  • Christian Andrén - film
  • Madeleine Bäck - litteratur
  • Per-Arne Johansson - föreningsliv

2015

  • Nätverket Frivillig i Sandviken - arrangör (Kulturpris)
  • Isabelle Kågström - film
  • Olle Tjern - arrangemang
  • Jessica Andersson & Viktor Ståhl - teater
  • Per Hansson - mode
  • Tor-Björn Ek - föreningsliv

2014

  • Jazzfestivalen Bangen - arrangör (Kulturpris)
  • Staffan Findin - musik
  • Jenny Stadin - idrott
  • Lars Eriksson - musik
  • Amanda Hedin-Örtenhag - musik
  • AMF-Årsunda - föreningsliv

2013

  • Ylva Larsdotter - musik (Kulturpris)
  • Myre Teater - teater
  • Thomas Backman - musik
  • Back Beat Bolaget - föreningsliv/arrangör
  • Bengt Larsson - föreningsliv

2012

  • Åsa Herrgård - konst (Kulturpris)
  • Erika Sjöberg, dans
  • Henrik Fristedt - idrott
  • Mikael Dahlöf - musik
  • Björn Steiner - glaskonst
  • Brinka - Sandvikens konståkningsklubb - föreningsliv

2011

  • Anders "Kråkan" Ågren - musik (Kulturpris)
  • Sara Hector - idrott
  • Klas Toresson - musik
  • Camilla Lagerqvist - litteratur
  • Axel Rystedt - musik
  • Bengt-Erik Liw - föreningsliv

2010

  • Bro Manskör/Lyran - musik/arrangör (Kulturpris)
  • Sara-Henrietta Bergström-Källström - idrott
  • Nils Janson - musik
  • Krister Lindberg - idrott
  • Maria Petersén - musik
  • Lena Sjöberg - litteratur/konst
  • Sandvikens Gymnastikavdelningar (SGA) - föreningsliv

2009

  • Kulturskolan - kulturverksamhet (Kulturpris)
  • Magnus Aldenby - slöjd
  • Jon Fält - musik
  • Lasse Holm - föreningsliv
  • Lena Larsson - arrangör
  • Richard Schill - föreningsliv
  • Anna Wijk - idrott

2008

  • Anna Jörgensdotter - litteratur (Kulturpris)
  • Ann-Mari Aldén - musik
  • Bengt Eriksson - föreningsliv
  • Rolf Gustafsson (RolfCarlWerner) - konst
  • Daniel Jennevret - idrott
  • Martha Nabwire - dans

2007

  • Ingemar Dunker - arrangör (Kulturpris)
  • Lisa Björänge - musik
  • Emil Jönsson - idrott
  • Ylva Larsdotter - musik
  • Lotta Tonlycke - musik
  • Li Österberg - litteratur/konst
  • Bengt Carlsson - föreningsliv

2006

  • Sven-Olof Sundberg - konst (Kulturpris)
  • Stig Helgesson - litteratur
  • Torgunn Jansson - musik
  • Lars-Olov Lind - föreningsliv
  • Helene Rådberg - litteratur
  • Lars Skoglund - föreningsliv

2005

  • Tomas Ledin - musik (Kulturpris)
  • Else-Britt Larsson - föreningsliv/arrangör
  • Erika Andersson - musik
  • Bengt Hedén - föreningsliv/kulturhistoria
  • Jan Sundman - föreningsliv/kulturhistoria
  • Åke Hillström - musik

2004

  • Bosse Hedwall - musik (Kulturpris)
  • Carolina Thorell - litteratur
  • Johan Sandström (SméJohan) - smideskonst
  • Ingrid Nilsson - föreningsliv
  • Pelle Engström - föreningsliv
  • Andreas Wåhlström - föreningsliv

2003

  • Bosse Byman - kulturhistoria (Kulturpris)
  • Sven Karlsson - föreningsliv
  • Henrik Modigh
  • Anna Jörgensdotter - litteratur
  • Berit Berglund
  • Lena Södercrantz - konst
  • Elvert Eriksson - kulturhistoria

2002

  • Börje Larsson - föreningsliv (Kulturpris)
  • Lennart Brewitz - kulturhistoria
  • Lena Glimmerbäck - kulturhistoria
  • Eskil Jansson - föreningsliv
  • Mikael Nykäsenoja - musik
  • Lena Rogell - idrott
  • Nina Sundin - biokemi

2001

  • Carl-Adolf Murray - kulturhistoria (Kulturpris)
  • Tord Andersson - kulturhistoria
  • Olle Fors - föreningsliv/kulturhistoria
  • Ulrika Karlsson - fotboll
  • Tord Larsson - konst
  • Linnea Lund - musik
  • Johan Månsson - idrott/föreningsliv

2000

  • Malena Ernman - musik (Kulturpris)
  • Jessica Bergström - design/scenografi
  • Lennart "Jonken" Jonsson - musik
  • Sven Jäderholm - föreningsliv
  • Sune Thunberg - musik
  • Per Åkerman - föreningsliv

1999

  • (Ingen kulturpristagare)
  • Kajsa Engstrand - glasblåsning
  • Mattias Hellström - idrott
  • Bo Larsson & Per Almén - kulturverksamhet
  • Lars Lundberg - föreningsliv
  • Astrid Olsson - kulturhistoria

1998

  • Fred Eriksson & Bernt-Olov Andersson - litteratur (Kulturpris)
  • Ragnar Andersson - kulturhistoria
  • Ingemar Dunker - musik
  • Fredrik Gottby - idrott
  • Bosse Hedwall - musik
  • Ingegerd Moberg - kulturhistoria
  • Linda Söderström - dans

1997

  • Sandvikens AIK Bandy - idrott/föreningsliv (Kulturpris)
  • Lennart "Klangen" Andersson - kulturhistoria
  • Carolina Ek - teater/dans
  • Anders Löthman - föreningsliv
  • Fredrik Nordström - musik
  • Siv Svärd - konsthantverk
  • Anders Wickholm - idrott

1996

  • Anna Westberg - litteratur (Kulturpris)
  • Arne Anderstedt - föreningsliv
  • Jan Annerborn - konst
  • David Berkeley - föreningsliv
  • Anders Bäckström - teater
  • Lena Engstrand - konst
  • Mattias Murhagen - musik
  • Inger Rommedahl - föreningsliv

1995

  • Tobias Carron - konstnärlig ledare Kammarmusikfestivalen (Kulturpris)
  • Anna-Greta Danielsson - föreningsliv
  • Anita Grünbaum - dramapedagogik
  • AnnaKarin Modin - kulturhistoria
  • Bruno Moström - föreningsliv
  • Sandvik Small Band - musik

1994

  • Sigge & Gurli Lindwall - kulturverksamhet, Ecke Hedbergs konstnärshem i Tallbo (Kulturpris)
  • Lina Erkelius - litteratur
  • Sara Hallstensson - teater
  • Lasse Hedström - körledare/musik
  • Magnus Jansson - skridskor
  • Curt Kohlström - föreningsliv
  • Gregor Löjdström - konst
  • Sture Sörqvist - föreningsliv

1993

  • Per Gunnar Evander - litteratur (Kulturpris)
  • Gunhild Abrahamsson - kulturhistoria
  • Anna Eskelund - arbetsplatsbibliotek/föreningsliv
  • Britta Hård - musik
  • Barbro Pettersson - musik
  • Erik Sandin - föreningsliv
  • Lena Sjöberg - konst
  • Esa Toivonen - konst
  • Anders Vallner - idrott

1992

  • Eigil Thorell & Hans Hedenström - konst (Kulturpris)
  • Harry Björk - föreningsliv
  • Anna-Carin Jutestål - musik
  • Kjerstin Lundblad - teater
  • Mats Skoglund - föreningsliv
  • Malin Åhman - idrott
  • Unga Örnar - föreningsliv

1991

  • Arne Persson & Arne Eriksson - musik/föreningsliv (Kulturpris)
  • Ingemar Gustavsson - kulturhistoria/arrangemang
  • Nina Hvidberg - idrott
  • Raymond Jansson - idrott
  • Karin & Mikael Larsson - idrott
  • Studiegruppen för och om Hammarby; Roland Olsson - kulturhistoria
  • Mattias Windemo - musik

1990

  • Gösta Sandin - Politiskt förtroendevald, för utveckling av Sandvikens kultur- och fritidsliv (Kulturpris)
  • Tor-Björn Ek - idrott
  • Charlotte Humling - idrott
  • Högbo Ridklubb - föreningsliv/verksamhet för socialt utsatta barn
  • Fritiof Mattsson - kulturhistoria
  • Gun-Britt Nilsson - kulturhistoria
  • Tomas Wahlund - musik

1989

  • Gunnar Jansson & Sigurd "Sigge" Kilhström - föreningsliv/idrott (Kulturpris)
  • Per-Ola Alm - musik/föreningsliv
  • J3 (Lena Jansson, Lennart "Jonken" Jonsson & Johnny Johansson) - musik
  • Helge Hellström, Gösta Pettersson & Olle Jönsson - föreningsliv
  • Birgitta Nordgren - föreningsliv
  • Torsten Olsson - - litteratur/kulturhistoria
  • Stig Skogsberg - kulturhistoria
  • Sven-Olof Zachrisson - kulturhistoria

1988

  • Elof "Loffe" Björklund - dans, teater, revy (Kulturpris)
  • Åsa Herrgård - konst
  • Catarina Jernberg - idrott
  • Carl-Adolf Murray - kulturhistoria
  • Inga Söderlind - musik
  • Tomas & Jujja Wieslander - musik/litteratur
  • Årsunda IF, skidsektionen - föreningsliv
  • Österfärnebo IF, damer/fotboll - föreningsliv

1987

  • Stig Sjödin - litteratur (Kulturpris)
  • Lars Andersson - idrott
  • Ella Berglind - teater
  • Elsa Johansson - kulturhistoria
  • Sandvikens Sim- och Hoppklubb - föreningsliv
  • Lars Sjöberg - kulturverksamhet
  • Göran Wikenius - musik/föreningsliv

Nominera/Ansök om stipendium 2020

Det går att ansöka eller nominera kandidater till kultur- och fritidsnämndens stipendium fram till 1 september 2020.





Sidan uppdaterad: 2020-06-18
Rapportera fel på sidan: medborgarservice@sandviken.se