Translate

Telefon
Medborgarservice: 026-24 00 00

Besöksadress
Stadshuset: Odengatan 37, Sandviken

Postadress
Sandvikens Kommun, 811 80 SANDVIKEN

E-post
medborgarservice@sandviken.se

Öppettider
Vardagar 08.00-17.00

Kulturskolans personal

Patrik Lundstedt

Patric Lundstedt

Patric är saxofon- och klarinettlärare. Har också pianoelever. Han leder bl a skolans storband Small Band och Blues Hunters. Speldosan på Sätra skola.
Mobil/sms: 072-225 38 56

patric.lundstedt@edu.sandviken.se

Lennart Skoglund

Linda Kastemyr

Undevisar i piano och sång. Undervisar Speldosan på Västanbyns skola, Murgårdsskolan, Montessoriskolan, Hedängskolan och Jernvallsskolan. Leder Kulturskolans kör Caramellerna.
Mobil/sms: 072-225 38 62

linda.kastemyr@edu.sandviken.se

Krister Pettersson

Krister Pettersson

Undervisar i trombon, trumpet, baryton, valthorn och tuba. Jobbar också med blåsorkestrar, storband, brassrytmik i grundskolan m.m.
Mobil/sms: 072-225 38 61

krister.pettersson@edu.sandviken.se

Anders Selgeryd

Gustaf Sjösvärd

Gustaf undervisar i trumpet, valthorn och den nya kursen brassrytmik. Leder Speldosan på Montessoriskolan.
Mobil/sms: 070-089 42 21

gustaf.sjosvard@edu.sandviken.se


Gunilla Persson

Madelene Dronkers

Undervisar i dans på Kulturskolan.
Mobil/sms: 072-225 38 59

madelene.dronkers@edu.sandviken.se

Per Brydewall

Per Brydewall

Per undervisar i el- och kontrabas och musikteori både i kulturskolan och på gymnasiets estetiska program. Leder även stråkensembler och undervisar i gitarr.
Mobil/sms: 072-225 38 36

per.brydewall@edu.sandviken.se

Anna Jonshult

Anna undervisar i cello och fiol samt kompanjonundervisning i grundskolan. Leder Speldosan på Kungsgårdens skola och Jernvallsskolan.
Mobil/sms: 072-225 38 47

anna.jonshult@edu.sandviken.se

Jan Annerborn

Lärare i bild och media, jobbar också som konstpedagog i kulturcentrums konsthall.
Mobil/sms: 070-089 70 78

jan.annerborn@edu.sandviken.se

Anders Eriksson

Anders Ericsson

Undervisar i fiol, suzukifiol, ensemble och fiolklass i grundskolan.
Mobil/sms: 072-225 38 43

anders.ericsson@edu.sandviken.se

Per Börjesson

Per Börjesson

Undervisar i fiol, altfiol, piano och ensemble bland annat Världsorkestern. Speldosan på Vallhovsskolan och Sätra skola. Skyddsombud.
Mobil/sms: 072-225 38 37

per.borjesson@edu.sandviken.se

Ulrika Goude-Westby

Ulrika Goude-Westby

Dramapedagog. Leder flera teatergrupper på kulturskolan och dramaverksamhet i grundskolan. Speldosan på Västanbyns skola. Leder Kulturskolans kurser Kulpåsen och Författarklubben. 
Mobil/sms: 072-225 38 46

ulrika.goude@edu.sandviken.se

Anna Sara Berencreutz

Elisabet Wangby Björling

Sångpedagog. Ansvarig för kulturskolans kör Cantares. Leder också skolkörer i grundskolan. Speldosan på Vallhovsskolan och Hedängsskolan.
Mobil/sms: 072-225 38 32

elisabet.wangby.bjorling@edu.sandviken.se

Inger Bergström

Inger Bergström

Undervisar i piano och sång. Projekt i grundskolan: MING, skolkör, kompanjonlärarskap. Leder kulturskolans kör The Voices.
Mobil/sms: 072-225 38 35

inger.bergstrom@edu.sandviken.se

Annika Fält

Annika Fält

Annika undervisar i piano och pianostudio samt kompar vår ungdomskör The Voices.
Mobil/sms: 072-225 38 45

annika.falt@edu.sandviken.se

Marcus Björn

Slagverks- och ensemblelärare. Leder bland annat Slagverksgruppen F.E.M.P.
Mobil/sms: 072-225 38 41

marcus.bjorn@edu.sandviken.se

Mathias Dahl

Michael Wahlin

Slagverkslärare, undervisar i orkester och ensemble samt uppsökande verksamhet.
Mobil/sms: 072-225 38 42

michael.wahlin@edu.sandviken.se

Göran Berencreutz

Göran Berencreutz

Göran är gitarrlärare. Han leder storbandet Small Band och gitarrensemblen. Ansvarar för kulturskolans fördjupningskurs.                          
Mobil/sms: 072-225 38 34

goran.berencreutz@edu.sandviken.se

Peter Åhrlin

Peter Århlin

Undervisar i gitarr och gitarrensemble.
Föräldraledig 17/18

peter.ahrlin@edu.sandviken.se

Minna Lindblad

Undervisar i tvärflöjt, blockflöjt och piano.
Speldosan Årsunda skola. Arbetsplatsombud Lärarförbundet.
Mobil/sms: 070-891 92 54

minna.lindblad@edu.sandviken.se

 

Simon Vikokel

Emilie Sundberg

Vikarierar för Peter Åhrlin. Undervisar i gitarr och gitarrensemble samt Ukulele.
Mobil/sms: 072-225 38 64

emilie.sundberg@edu.sandviken.se

Kalle Bergdahl

Verksamhetsutvecklare 
Telefon: 026-24 00 00

karl.bergdahl@edu.sandviken.se

Simon Vikokel

Joel Malmström

Tekniker och allt-i-allo. Jobbar bl.a. med ljud-, ljus- och teaterteknik. 
Telefon: 026-24 00 00

joel.malmstrom@edu.sandviken.se 

Yvonne Gärd

Yvonne Gärd

Kulturskolechef
Telefon: 026-24 00 00

yvonne.gard@edu.sandviken.se

Anna Lövgren

Anna Löfgren

Kulturskolans expedition
Telefon: 026-24 15 24

anna.lofgren@edu.sandviken.se

Sidan uppdaterad: 2017-10-12
Rapportera fel på sidan: webbredaktionen@sandviken.se