Startsidan för Sandvikens kommuns webbplats

Trafik på gågatan i Sandvikens centrum

Här hittar du information om vilka regler som gäller för gågatan på Hyttgatan och Köpmangatan i Sandvikens centrum och hur du kan söka dispens.

Förbud mot motorfordonstrafik kl. 11.00-18.00

Klockan 11.00–18.00 varje dag gäller förbud mot motorfordonstrafik på gågatorna i Sandvikens centrum. Endast trafik med färdtjänst, ambulans, polis och räddningstjänst är tillåten.

Trafik utanför förbudstiden

Efter 18.00 och innan 11.00 får viss trafik köra på delar av Hyttgatan och Köpmangatan som är gågator.

Motorfordon får bara köra på gågatan för att korsa den samt om det är nödvändigt för att:

  • leverera varor till eller från en butik eller motsvarande på gågatan,
  • transportera gods eller boende till eller från en adress på gågatan,
  • köra gäster till eller från ett hotell eller motsvarande på gågatan,
  • förflytta sjuka eller rörelsehindrade personer till eller från en adress på gågatan

Grundläggande regler

Du får inte köra fordonet med högre hastighet än gångfart. Du får inte parkera fordonet på gågatan. Du som är förare har väjningsplikt mot gående.

Gågatan är enkelriktad och infart sker från

  • korsningen Odengatan i riktning söderut mot Barrsätragatan
  • korsningen Plangatan i riktning österut mot Smedsgatan.

Parkeringstillstånd för personer med rörelsehinder

Stadigvarande parkering längs gågatorna är förbjuden under de tider som förbudet  mot motortrafikfordon gäller. Parkeringskartan visar var i centrum det finns parkeringsplatser för rörelsehindrade (PRH) närmast gågatorna.

Varuleveranser

Varuleverenser ska ske före klockan 11 eller efter klockan 18. För varuleveranser som kommer till centrum mellan klockan 11-18 finns det fyra lastzoner, varifrån speditörer kan dra varor.

En del butiker har endast möjlighet att ta emot varor via framsidan av sina butiker. För att speditörer ska kunna leverera varor i tid, är det viktigt att rätt information står på deras fraktsedlar. Det underlättar deras prioritering vid packning av transportbilar och leverans av varor.

Varje gång du som är handlare beställer varor, informera om trafikreglerna som gäller. När du beställer varor via telefon, webbsida eller e-post, berätta eller skriv i kommentarfält att: "Det råder trafikförbud mellan kl 11-18 utanför min butik. Notera på fraktsedeln att varuleveranser bör komma före kl 11. Det finns lastzoner att dra varor ifrån under övriga tider."

Möjlighet att söka tillfällig dispens för att köra på gågatan

Är du i behov av att åka in på gågatan under de tider som motortrafikförbud gäller?

Dispens upp till 1 timme

Om din besökstid är under 1 timme har du möjlighet att ansöka om dispens hos Medborgarservice. Du gör ansökan och får det eventuella tillståndet direkt hos Medborgarservice i Stadshuset på Odengatan 37 i Sandviken.

För att kunna ansöka om dispens på plats hos Medborgarservice gäller följande:

  • Besöket på gågatan ska vara kortare än 1 timme
  • Personen som har behov av att åka in på gågatan ska ha ett giltigt parkeringstillstånd för rörelsehindrad. Om personen inte har ett parkeringstillstånd för rörelsehindrad men till exempel har brutit benet/tillfälligt sitter i rullstol kan dispens ges.
  • För att få dispens för att köra in på gågatan under förbudstiden ska orsaken vara av nödvändig karaktär. Skäl för att få dispens kan vara att sökanden behöver genomföra synundersökning, hämta glasögon eller liknande.

Dispens över 1 timme

Överstiger ditt besök på gågatan 1 timme ska du göra en ansökan till Tekniska kontoret på Sandvikens kommun.