Translate

Telefon
Medborgarservice: 026-24 00 00

Besöksadress
Stadshuset: Odengatan 37, Sandviken

Postadress
Sandvikens Kommun, 811 80 SANDVIKEN

E-post
medborgarservice@sandviken.se

Öppettider
Vardagar 08.00-17.00

Kontakt

Kontakta oss på: vux@edu.sandviken.se

Funderingar kring GDPR? Se Sandvikens Kommuns behandling av personuppgifterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Studie- och yrkesvägledning

E-post: studievagledning@edu.sandviken.se

Telefontid
Måndag-fredag 8.30 - 9.30
Tel: 026-24 15 42

CVL Olsbacka: grund/gymnasienivå och vård

Besöksadress

Persvägen 6
Olsbackaskolan
Sandviken

Expedition

Från och med 2018 måste studieintyg beställas på en blankett. Du får studieintyget hemskickat eller så hämtar du det i expeditionen på CVL Olsbacka.

Öppettider

Måndag och fredag 8.30 - 12.00
Tisdag, onsdag och torsdag 8.30 - 16.00
Lunchstängt 12.00 - 13.00

Telefontider

Måndag-fredag
08.30-11.00
13.30-16.00

Telefon: 026-24 19 00
E-post: vux@edu.sandviken.se

Anna Andersson, skoladministratör
anna.1.andersson@edu.sandviken.se
026-24 04 13

Annette Gruvman, administratör antagning
annette.gruvman@edu.sandviken.se 
026-24 10 51

Eva Hansson, expeditionsassistent

Malin Eriksson, expeditionsassistent
malin.eriksson@edu.sandviken.se
026-24 04 09

Lärare

Grund- och gymnasienivå

Anders Eriksson, matematik grund
anders.eriksson@edu.sandviken.se

Ann-Helen Sjöberg, svenska grund, historia
ann-helen.sjoberg@edu.sandviken.se

Anna Bergqvist, svenska
anna.bergqvist@edu.sandviken.se

Anne-Marie Ivarsson, SVA
anne-marie.ivarsson@edu.sandviken.se

Annica Sundqvist, SVA
annica.sundqvist@edu.sandviken.se

Christina Ärnström, matematik
christina.arnstrom@edu.sandviken.se

Erika Larsson, SVA
erika.f.larsson@edu.sandviken.se

Ewelina Andersson, SVA , religion
ewelina.andersson@edu.sandviken.se

Henrik Lundkvist, SVA
henrik.lundkvist@edu.sandviken.se 

Ingegerd Enlund, SVA, historia grund
ingegerd.enlund@edu.sandviken.se

Ingela Astnell Andersson, engelska, dataämnen
ingela.astnell@edu.sandviken.se

Inger Kjerrman, SVA
inger.kjerrman@edu.sandviken.se

Irina Frisk, biologi, kemi
irina.frisk@edu.sandviken.se

Johan Ädel, matematik, fysik
johan.adel@edu.sandviken.se

Judit Korcsolan, engelska, psykologi
judit.korcsolan@edu.sandviken.se

Lise-Lott Holmström, matematik
lise-lott.holmstrom@edu.sandviken.se

Marie-Louise Hernberg, SVA   
marie-louise.hernberg@edu.sandviken.se

Pål Abberyd, samhällskunskap, geografi
pal.abberyd@edu.sandviken.se

Therese Kjellberg , SVA
therese.kjellberg@edu.sandviken.se

Ulrika Persson, barn och fritid
ulrika.persson@edu.sandviken.se

Yann L´Haridon, engelska
yann.lharidon@edu.sandviken.se

Åsa Olsson, engelska, SVA
asa.k.olsson@edu.sandviken.se 

Vård

Anette Engström, vårdämnen
anette.engstrom@edu.sandviken.se

Christine Karlsson, vårdämnen
christine.karlsson@edu.sandviken.se

Helena Backhouse, vårdämnen
helena.westerlund.backhouse@edu.sandviken.se

Inger Svedberg, vårdämnen
inger.svedberg@edu.sandviken.se

Lena Bohman, vårdämnen
lena.bohman@edu.sandviken.se

Maria Larsson-Vestin, vårdämnen
maria.larsson-vestin@edu.sandviken.se

Marita Eriksson, vårdämnen
marita.eriksson@edu.sandviken.se

Specialpedagogiskt Centrum (SPC)

Annelie Bäckström
annelie.backstrom.nasslander@edu.sandviken.se

Irene Wickström
irene.wickstrom@edu.sandviken.se

Kerstin Stenman
kerstin.stenman@edu.sandviken.se

CVL Teknik: yrkesutbildningar och YH

Besökadress:

Fiskängsvägen 5
Sandviken

Kontakta Yrkeshögskolan (YH)

Anders Jakobsson, Utbildningsledare
anders.jakobsson@edu.sandviken.se
026-24 15 39

Daniel Palm, verkstadsämnen
daniel.palm@edu.sandviken.se

Gun Parling Järnberg, verkstadsförberedande
gun.parling-jernberg@edu.sandviken.se 

Morgan Åkesson, verkstadsämnen
morgan.akesson@edu.sandviken.se

Ove Larsson, lärare i verkstadsämnen
ove.larsson@edu.sandviken.se
026-24 10 36

Ulf Hedberg, lärare i automationsämnen
ulf.hedberg@edu.sandviken.se
026-24 10 38

Kontakt Yrkesutbildningar

Dan Magnusson, Bitr. Rektor
Yrkesutbildningar och Yrkeshögskola
dan.magnusson@edu.sandviken.se
026-24 10 35

Jonas Holmstén, IT
jonas.holmsten@edu.sandviken.se

Carina Wall, kock
carina.wall@edu.sandviken.se

Michael Södergren, kock
michael.sodergren@edu.sandviken.se

CVL Hammar: Sfi och LärVux

Besökadress

Barrsätragatan 6B
Sandviken

Reception CVL Hammar

Öppettider:
måndag: 8.00 - 12.00
tis-tors: 8.00 - 16.00
fredag: 8.00 - 12.00

Kontakt SFI

För information om intag till Sfi och andra Sfi-relaterade frågor kontakta:

Administratör: Viktoria Lind
viktoria.lind@edu.sandviken.se
026-24 04 50

Studievägledare: Karin Andersson    
karin.andersson@edu.sandviken.se
026-24 06 57  

Bitr. Rektor Eric Lundkvist
eric.lundkvist@edu.sandviken.se 


Lärare och språkstöd

Afrah Jaber
afrah.jaber@edu.sandviken.se

Carin Ersson
carin.ersson@edu.sandviken.se 

Carina Cleve Fahlén
carina.cleve.fahlen@edu.sandviken.se 

Chahoz Hajo
chahoz.hajo@edu.sandviken.se 

Christine Tunell
christine.tunell@edu.sandviken.se 

Eva Coste
eva.coste@edu.sandviken.se 

Eva Yttermyr
eva.yttermyr@edu.sandviken.se 

Feiroz Ishe
feiroz-ali.ishe@edu.sandviken.se 

Jadwiga Gunnarsson
jadwiga.gunnarsson@edu.sandviken.se 

Jeanette Hansson Sondell
jeanette.sondell@edu.sandviken.se

Joakim Skogberg
joakim.skogberg@edu.sandviken.se 

Katarina Krigsman
katarina.krigsman@edu.sandviken.se 

Katarina Lindgren
katarina.a.lindgren@edu.sandviken.se 

Marie Ekström
marie.ekstrom@edu.sandviken.se

Marie Åberg
marie.aberg@edu.sandviken.se 

Nils Lööf
nils.loof@edu.sandviken.se 

Pernilla Blom
pernilla.blom@edu.sandviken.se 

Sara Berg
sara.berg@edu.sandviken.se 

Sofia Demasure
sofia.demasure@edu.sandviken.se 

Sofia Roininen
sofia.roininen@edu.sandviken.se 

Sofie Lindell
sofie.lindell@edu.sandviken.se 

Souzie Mikaelian
souzie.1.mikaelian@edu.sandviken.se 

Susanne Wessling
susanne.wessling@edu.sandviken.se 

Talin Samouelian Mikaelian
talin.mikaelian@edu.sandviken.se 

Tuva Modéer
tuva.modeer@edu.sandviken.se

Ulrika Jonsson
ulrika.jonsson@edu.sandviken.se 

Zacharie Coste
zacharie.coste@edu.sandviken.se 

Åsa Johansson
asa.johansson@edu.sandviken.se 

Kontakt LärVux

Carina Jonsson
026-24 01 27
carina.m.jonsson@edu.sandviken.se

Helena Ågren Larsson
026-24 19 23
helena.agren-larsson@edu.sandviken.se

Lärcentrum

Besökadress

Sandbacka park
Högbovägen 45
Sandviken

Kontakt

Lisbeth Hedberg
Studieadministratör
larcentrum@edu.sandviken.se
026-24 10 90

Mia Eriksson
Utbildningsledare
mia.eriksson@sandviken.se
026-24 12 62 eller 070-089 03 11

Skolledning

Vuxenutbildningschef

Mats Berglund
mats.berglund@edu.sandviken.se


Rektor

Minna Holmqvist
Grundläggande och gymnasiala kurser
minna.holmqvist@edu.sandviken.se


Biträdande rektorer

Eric Lundkvist, CVL Hammar
Sfi och Lärvux
eric.lundkvist@edu.sandviken.se 

Dan Magnusson, CVL Teknik
Yrkesutbildningar och Yrkeshögskola
dan.magnusson@edu.sandviken.se

Sofia Eriksson, CVL Olsbacka
SVA/SVE, SO och SPC
sofia.5.eriksson@edu.sandviken.se 

Sidan uppdaterad: 2018-05-21
Rapportera fel på sidan: webbredaktionen@sandviken.se

Länkar

Vi finns på sociala medier

Facebook
Twitter
Facebook