Translate

Telefon
Medborgarservice: 026-24 00 00

Besöksadress
Stadshuset: Odengatan 37, Sandviken

Postadress
Sandvikens Kommun, 811 80 SANDVIKEN

E-post
medborgarservice@sandviken.se

Öppettider
Vardagar 08.00-17.00

Kontakt

Kontakta oss på: vux@edu.sandviken.se
Postadress: Persvägen 6, 811 61 Sandviken

Information om andra kontaktvägar och telefonnummer finns under de olika kategorierna nedan.

Funderingar kring GDPR? Se Sandvikens Kommuns behandling av personuppgifterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kurator

Birgitta Grell

Tel: 026-24 09 92 / 072-880 56 35
E-post: birgitta.grell@edu.sandviken.se

Du kan kontakta vår kurator om du vill ha råd och stöd kring personliga frågor som påverkar din studiesituation. Det kan handla om relationsproblem, koncentrationssvårigheter, stress, oro, ångest och annat som stör din förmåga att studera. Kuratorn har tystnadsplikt.

Studie- och yrkesvägledning

E-post: studievagledning@edu.sandviken.se

Telefontid
Måndag-fredag 8.30 - 9.30
Tel: 026-24 15 42

Drop-in tider

Måndag 9.30 - 12.00
Tisdag 13.00 - 15.00
Onsdag 9.30 - 12.00
Torsdag 9.30 - 12.00

CVL Olsbacka: grund/gymnasienivå och vård

Besöksadress

Persvägen 6
Olsbackaskolan
Sandviken

Expedition

Från och med 2018 måste studieintyg beställas på en blankett. Du får studieintyget hemskickat eller så hämtar du det i expeditionen på CVL Olsbacka.

Öppettider

Måndag och fredag 8.30-12.00
Tisdag, onsdag och torsdag 8.30-16.00*

*Lunchstängt 12.00-13.00

Telefontider

Måndag 8.30-12.00
Tisdag, onsdag och torsdag 08.30-11.00 och 13.30-16.00
Fredag 08.30-12.00 och 13.00-14.00

Telefon: 026-24 19 00
E-post: vux@edu.sandviken.se

Administration

Annette Gruvman, administratör
annette.gruvman@edu.sandviken.se 
026-24 10 51

Ewa Hansson, expeditionsassistent
ewa.hansson@edu.sandviken.se

Jessica Brolund, skoladministratör
jessica.brolund@edu.sandviken.se
026-24 04 13

Ann Petersson, administratör antagning
ann.petersson@edu.sandviken.se
026-24 04 09

Tina Söderqvist, administratör
tina.soderqvist@edu.sandviken.se
026-24 07 18

Lärare

Grund- och gymnasienivå

Anders Eriksson, matematik
anders.eriksson@edu.sandviken.se

Anna Bergqvist, svenska
anna.bergqvist@edu.sandviken.se

Anne-Marie Ivarsson, SVA
anne-marie.ivarsson@edu.sandviken.se

Annica Sundqvist, SVA
annica.sundqvist@edu.sandviken.se

Carina Cleve Fahlen, SVA
carina.cleve.fahlen@edu.sandviken.se 

Christina Ärnström, matematik
christina.arnstrom@edu.sandviken.se

Cristina Mulió Nyberg, SVA, samhällskunskap
cristina.mulio.nyberg@edu.sandviken.se

Elsa Kontturi, SVA,
elsa.kontturi@edu.sandviken.se

Ewelina Andersson, SVA, religion (föräldraledig)
ewelina.andersson@edu.sandviken.se

Gunilla Djuvfeldt, matematik grund, SVA
gunilla.djuvfeldt@edu.sandviken.se

Henrik Lundkvist, SVA
henrik.lundkvist@edu.sandviken.se 

Ingegerd Enlund, SVA
ingegerd.enlund@edu.sandviken.se

Ingela Astnell Andersson, engelska, dataämnen
ingela.astnell@edu.sandviken.se

Inger Kjerrman, SVA
inger.kjerrman@edu.sandviken.se

Irina Frisk, biologi, kemi, matematik
irina.frisk@edu.sandviken.se

Jennie Siggstedt, naturkunskap, biologi, gymnasiearbete
jennie.siggstedt@edu.sandviken.se 

Johan Ädel, matematik, fysik
johan.adel@edu.sandviken.se

Judit Korcsolan, engelska, psykologi
judit.korcsolan@edu.sandviken.se

Lise-Lott Holmström, matematik, företagsekonomi
lise-lott.holmstrom@edu.sandviken.se

Marie-Louise Hernberg, SVA   
marie-louise.hernberg@edu.sandviken.se

Sofia Roininen, SVA

sofia.roininen@edu.sandviken.se

Mattias Håkansson, historia, religion
mattias.hakansson@edu.sandviken.se

Pål Abberyd, samhällskunskap, geografi
pal.abberyd@edu.sandviken.se

Sofia Hansson, SVA
sofia.hansson@edu.sandviken.se

Ulrika Persson, barnskötarutbildning
ulrika.persson@edu.sandviken.se

Yann L'Haridon, engelska
yann.lharidon@edu.sandviken.se

Åsa Olsson, engelska
asa.k.olsson@edu.sandviken.se

Vård

Anette Engström
anette.engstrom@edu.sandviken.se

Christine Karlsson
christine.karlsson@edu.sandviken.se

Helena Westerlund Backhouse
helena.westerlund.backhouse@edu.sandviken.se

Hillevi Assarsson
hillevi.assarsson@edu.sandviken.se

Lena Bohman
lena.bohman@edu.sandviken.se

Maria Larsson Vestin
maria.larsson-vestin@edu.sandviken.se

Specialpedagogiskt Centrum (SPC) och Studiekammaren

Ann-Helen Sjöberg
ann-helen.sjoberg@edu.sandviken.se

Annelie Bäckström
annelie.backstrom.nasslander@edu.sandviken.se

Eva Yttermyr
eva.yttermyr@edu.sandviken.se 

Inga-Lena Andersson
inga-lena.andersson@edu.sandviken.se

CVL Teknik: yrkesutbildningar och YH

Besökadress:

Fiskängsvägen 5
Sandviken

Kontakta Yrkeshögskolan (YH)

Anders Jakobsson, Utbildningsledare
anders.jakobsson@edu.sandviken.se

Daniel Palm, verkstadsteknik
daniel.palm@edu.sandviken.se

Elsa Kontturi, SVA,
elsa.kontturi@edu.sandviken.se

Jacob Backman, verkstadsteknik
jacob.backman@edu.sandviken.se 

Morgan Åkesson, verkstadsteknik
morgan.akesson@edu.sandviken.se

Neno Tolic, verkstadsteknik
nebojsa.tolic@edu.sandviken.se 

Ove Larsson, YH verkstadstekniker
ove.larsson@edu.sandviken.se

Per-Arne Jonsson, verkstadsteknik
per-arne.jonsson@edu.sandviken.se

Pär Jansson
par.jansson@edu.sandviken.se

Robin Westerberg
robin.westerberg@edu.sandviken.se

Ulf Hedberg, YH automation
ulf.hedberg@edu.sandviken.se

Kontakt Yrkesutbildningar

Maria Strömbrink, Bitr. Rektor
Yrkesutbildningar och Yrkeshögskola
maria.strombrink@edu.sandviken.se

Carina Wall, kock
carina.wall@edu.sandviken.se

Emilie Eklund, yrkesförare
emilie.eklund@edu.sandviken.se

Jonas Holmstén, IT
jonas.holmsten@edu.sandviken.se

Lars Nordgren, yrkesförare
lars.nordgren@edu.sandviken.se

Michael Södergren, kock
michael.sodergren@edu.sandviken.se

CVL Hammar: SFI och LärVux

Besökadress

Barrsätragatan 6B
Sandviken

Reception CVL Hammar

Öppettider:
måndag: 8.00 - 12.00
tis-tors: 8.00 - 16.00
fredag: 8.00 - 12.00

Kontakt SFI

För information om intag till Sfi och andra Sfi-relaterade frågor kontakta:

Administratör: Viktoria Lind
viktoria.lind@edu.sandviken.se
026-24 04 50

Studievägledare: Karin Andersson    
karin.andersson@edu.sandviken.se
026-24 06 57  

Bitr. Rektor Eric Lundkvist
eric.lundkvist@edu.sandviken.se 


Lärare och språkstöd


Anna Flach
anna.flach@edu.sandviken.se

Afrah Jaber
afrah.jaber@edu.sandviken.se

Anna Lehto
anna.lehto@edu.sandviken.se

Carin Ersson
carin.ersson@edu.sandviken.se 

Chahoz Hajo
chahoz.hajo@edu.sandviken.se 

Christine Tunell
christine.tunell@edu.sandviken.se 

Eva Johnsson Jonsson
eva.johansson.jonsson@edu.sandviken.se

Ewa Wistrand
ewa.wistrand@edu.sandviken.se

Feiroz Ishe
feiroz-ali.ishe@edu.sandviken.se 

Jaber Pour
jaber.ahmadianpour@edu.sandviken.se

Jadwiga Gunnarsson
jadwiga.gunnarsson@edu.sandviken.se 

Jeanette Hansson Sondell
jeanette.sondell@edu.sandviken.se

Joakim Skogberg
joakim.skogberg@edu.sandviken.se 

Joel Larsson
joel.1.larsson@edu.sandviken.se

Lise-Lott Linderqvist
lise-lott.linderqvist@edu.sandviken.se

Marie Åberg
marie.aberg@edu.sandviken.se 

Merit  Lindgren Muréus
merit.lindgren.mureus@edu.sandviken.se

Nils Lööf
nils.loof@edu.sandviken.se 

Pernilla Blom
pernilla.blom@edu.sandviken.se 

Rebecka Ivarsson
rebecka.ivarsson@edu.sandviken.se

Sara Berg
sara.berg@edu.sandviken.se 

Sofia Demasure
sofia.demasure@edu.sandviken.se 

Sofie Halvarsson
sofie.halvarsson@edu.sandviken.se

Sofie Lindell
sofie.lindell@edu.sandviken.se 

Souzie Mikaelian
souzie.1.mikaelian@edu.sandviken.se 

Talin Samouelian Mikaelian
talin.mikaelian@edu.sandviken.se 

Tuva Modéer
tuva.modeer@edu.sandviken.se

Ulrika Jonsson
ulrika.jonsson@edu.sandviken.se 

Åsa Johansson
asa.johansson@edu.sandviken.se 

 

Kontakt LärVux

Carina Jonsson
026-24 01 27
carina.m.jonsson@edu.sandviken.se

Helena Ågren Larsson
026-24 19 23
helena.agren-larsson@edu.sandviken.se

Lärcentrum

Besökadress

Sandbacka park
Högbovägen 45
Sandviken

Kontakt

Mia Eriksson, utbildningsledare
mia.eriksson@sandviken.se
026-24 12 62, 070-089 03 11

Lisbeth Hedberg, studieadministratör
lisbeth.hedberg@edu.sandviken.se
026-24 10 90, 070-089 44 15

Skolledning

Vuxenutbildningschef

Mats Berglund
mats.berglund@edu.sandviken.se


Rektor

Minna Holmqvist
Grundläggande och gymnasiala kurser
minna.holmqvist@edu.sandviken.se


Biträdande rektorer

Eric Lundkvist, CVL Hammar
Sfi och Lärvux
eric.lundkvist@edu.sandviken.se 

Maria Strömbrink, CVL Teknik
Yrkesutbildningar och Yrkeshögskola
maria.strombrink@edu.sandviken.se

Sofia Isaksson, CVL Olsbacka
SVA/SVE, SO och SPC
sofia.isaksson@edu.sandviken.se

Sidan uppdaterad: 2019-08-13
Rapportera fel på sidan: medborgarservice@sandviken.se

Länkar

Vi finns på sociala medier

Facebook
Twitter
Facebook