Translate

Telefon
Medborgarservice: 026-24 00 00

Besöksadress
Stadshuset: Odengatan 37, Sandviken

Postadress
Sandvikens Kommun, 811 80 SANDVIKEN

E-post
medborgarservice@sandviken.se

Öppettider
Vardagar 08.00-17.00

Sandvikens folkbibliotek

Öppettider

Måndag: 10.00-19.00
Tisdag: 10.00-19.00
Onsdag: 10.00-19.00
Torsdag: 10.00-19.00
Fredag: 10.00-18.00  
Lördag: 11.00-15.00
Söndag: 11.00-15.00

Röda dagar: 11.00-15.00
Lätthelgdagsaftnar: 10.00-16.00
Jul-, nyårs-, påsk-, pingst- och midsommarafton: 11.00-14.00

Tidningsavdelningen öppnar vardagar klockan 8.00.

Adress och kontaktuppgifter

Besöksadress: Kulturcentrum Folkets hus, Köpmangatan 5, Sandviken
Postadress: Sandvikens folkbibliotek, Sandvikens Kommun, 811 80 Sandviken

Telefon receptionen: 026-24 16 11
Telefon info: 026-24 16 03
Fax: 026-25 83 61
E-post: folkbiblioteket@sandviken.se

Våra medier

Via länets biblioteks gemensamma webbplats sköter du enkelt dina biblioteksärenden. Sök, låna om och reservera på: www.helgebiblioteken.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Aktuellt

Enkät om bibliotekets studiemiljö

Enkäten är avslutad, inga fler svar kan lämnas.

Om huvudbiblioteket

Folkbiblioteket i Sandviken är en del av Sandvikens nya Kulturcentrum och har öppet varje dag året om - även julafton och andra helgdagar. Det är vi nästan ensamma i världen om.

Personal

Peter Hirseland

Titel: Chef, bibliotek och Litteraturhuset Trampolin
Telefon: 026-24 16 10
E-post: peter.hirseland@sandviken.se

Mortaza Alizada

Titel: Biblioteksassistent
Telefon: 026-24 02 08
E-post: mortaza.alizada@sandviken.se

Gabriella Blom

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 03 32
E-post: gabriella.blom@sandviken.se

Arbetar med bibliotekets programverksamhet.

Kerstin Forsberg

Titel: Biblioteksassistent
Telefon: 026- 24 13 04
E-post: kerstin.forsberg@sandviken.se

Niclas Forsgren

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 12 92
E-post: niclas.forsgren@sandviken.se

Sara Hagström Andersson

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 06 60
E-post: sara.hagstrom.andersson@sandviken.se

Arbetar med bibliotekets programverksamhet och läsfrämjande för vuxna samt ansvarar för arbetsplatsbiblioteken.

Anna Herrgård

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 16 07
E-post: anna.herrgard@sandviken.se

Arbetar med bokinköp.

Helena Jönsson

Titel: Biblioteksassistent
Telefon: 026-24 15 36
E-post: helena.jonsson@sandviken.se

Anna Karlsson

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 02 06
E-post: anna.karlsson@sandviken.se

Arbetar med bibliotekets barn- och ungdomsverksamhet.

Katarina Larsson

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 02 07
E-post: katarina.larsson@sandviken.se

Arbetar med bibliotekets barn- och ungdomsverksamhet. Ansvarig för inköp av barn- och ungdomsmedier.

Marianne Lodin

Titel: Biblioteksassistent
Telefon: 026-24 16 30
E-post: marianne.lodin@sandviken.se

Eva Norrbelius Coleman

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 02 72
E-post: eva.norrbelius.coleman@sandviken.se

Johanna Schultz

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 16 08 
E-post: johanna.schultz@sandviken.se

Arbetar med Boken kommer

Kirsi Seliverstow

Titel: Biblioteksassistent
Telefon: 026-24 12 67
E-post: kirsi.seliverstow@sandviken.se

Arbetar med bibliotekets avdelning för finska böcker.

Mona Stahl

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 02 05
E-post: mona.stahl@sandviken.se

Arbetar med filialsamordning och tidskrifter.

Anders Vestlund

Titel: Informatör
Telefon: 026-24 11 84
E-post: anders.vestlund@sandviken.se

Arbetar med grafisk produktion och IT-handledning.

Mika Wiborgh

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 16 17
E-post: mika.wiborgh@sandviken.se

Arbetar med Boken kommer och ungdomsverksamhet.

Annika Wikman

Titel: Biblioteksassistent
Telefon: 026-24 16 06
E-post: annika.wikman@sandviken.se

Arbetar med inköp av populärmusik.

Ann-Sofie Åberg

Titel: Bibliotekarie
Telefon: 026-24 16 02
E-post: ann-sofie.aberg@sandviken.se

Arbetar med webb och IT-handledning.

Tillgänglighet på huvudbiblioteket

  • Handikapparkering och ramp för rullstol finns vid Folkets hus lilla entré intill Konsthallen.
  • Bemannad reception finns cirka 10 meter snett fram till höger i entréhallen.
  • Hiss finns cirka 10 meter snett till höger i entréhallen.
  • Toalett finns cirka 5 meter till höger i entréhallen.
  • Förstoringsglas kan lånas i receptionen.
  • Anpassad dator med talsyntes, förstoringsprogram och program för läs- och skrivträning finns i bibliotekets studieverkstad på övre plan. Kontakta personal så hjälper vi dig.

Alla våra bibliotek

Sidan uppdaterad: 2019-09-10
Rapportera fel på sidan: medborgarservice@sandviken.se